Google+

Jesteś tutaj

Edukacja poprzez futbol

Akademia Piłkarska Górnika Zabrze

Szkolenie młodzieży 14-krotnego mistrza Polski w Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze odbywa się w oparciu o Fundację, która zarządza jej działaniami. Uroczyste podpisanie umowy o szeroko pojętej współpracy pomiędzy Górnikiem, Akademią, a Fundacją podpisane zostało 2 lipca 2013 roku na stadionie Górnika Zabrze w obecności władz klubu, fundacji i miasta Zabrza. 

- To bardzo ważny dzień dla Górnika, Akademia Piłkarska to przyszłość klubu, możliwość wychowania dużej grupy młodych piłkarzy. Wielkie kluby, takie jak Barcelona czy Arsenal, a w Polsce Legia mają dobrze funkcjonujące Akademie. Tak będzie również w Zabrzu! – powiedział po podpisaniu umowy wiceprezes Zarządu Górnika, Krzysztof Maj. - Wierzę, że dzięki Akademii i dzięki wsparciu władz miasta oraz niebawem Górnik będzie osiągał wyznaczone cele. Jestem pewien, że za kilka lat będziemy świadkami pierwszych debiutów wychowanków Akademii w pierwszym zespole Górnika – mówił z kolei Artur Jankowski, prezes Zarządu. 

Zobacz relację z podpisania umowy.

Łukasz Podolski ambasadorem Akademii

Poprzez swój wizerunek i nieocenioną pomoc działania Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze wspiera wieloletni kibic biało-niebiesko-czerwonych, zawodnik Arsenalu Londyn i gwiazda reprezentacji Niemiec, pochodzący z Sośnicy – Łukasz Podolski. 

- Jak byłem mały, to dużo grałem w piłkę z kolegami na ulicy. Dziś czasy są już inne i w rozwoju młodych piłkarzy bardzo ważne są baza, trenerzy i odpowiedni sprzęt. Dlatego bardzo mi się podoba pomysł związany z budową Akademii w Zabrzu. Będę pomagał jej szefom jak tylko będę potrafił – deklaruje Łukasz Podolski. - Młodzi zawodnicy muszą trenować na dobrych boiskach, pod okiem najlepszych trenerów. Akademia da im taką szansę.

Zobacz relację z wizyty Łukasza przy Roosevelta.

Cele Akademii

Celem Akademii jest propagowanie piłki nożnej jako sportu masowego i stworzenie optymalnych warunków do uprawiania tego sportu przez jak największą ilość dzieci i młodzieży szkolnej, a także wychowanie jak największej liczby zawodników dla potrzeb pierwszej drużyny. Mając jednocześnie świadomość, że nie każdy z trenowanych dostąpi zaszczytu reprezentowania pierwszej drużyny Górnika, trenerzy i działacze Akademii będą krzewili wśród dzieci i młodzieży ideę przywiązania do barw Górnika, starając się, by niezależnie od tego, gdzie będą grali w przyszłości, pozostali wiernymi kibicami klubu z Zabrza.

W procesie szkolenia młodzieży Akademia Piłkarska Górnika Zabrze wytycza trzy cele nadrzędne mające znaczący wpływ na ukształtowanie przyszłego piłkarza:

1) wychowawczy,

2) edukacyjny,

3) sportowy,

Pierwsze dwa cele ukierunkowane są na właściwą postawę wychowawczą, dyscyplinę i patriotyzm klubowy, dlatego są stawiane bezwzględnie przed wszystkimi uczestnikami zajęć. Natomiast cele sportowe ze względu na zróżnicowany charakter i poziom wykształcenia są wyznaczane indywidualnie.

Sześć roczników w pięciu zespołach

W sezonie 2013/13 pod skrzydłami Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze trenują chłopcy z roczników od 1995 do 2000, podzieleni na pięć zespołów:

- rocznik 1995 i 1996 trenujący pod okiem Tomasza Gorczyka, Dawida Ozgi  Zbigniewa Mazurkiewicza, występujący w Śląskiej Lidze Juniorów Starszych,

- rocznik 1997 trenujący pod okiem Sławomira Kapcińskiego i Mieczysława Agatona występujący w Śląskiej Lidze Juniorów Młodszych. Dodatkowo połączone siły rocznika 1996 i 1997 reprezentują Górnik w rozgrywkach Okręgowej Ligi Juniorów,

- rocznik 1998 trenujący pod okiem Kamila Zieleźnika i Andrzeja Szydłowskiego, występujący w Regionalnej Lidze Juniorów,

- rocznik 1999 trenujący pod okiem Jerzego Urbana, Jerzego Janoszki i Tomasza Ligudzińskiego, występujący w Śląskiej Lidze Trampkarzy ’99, Regionalnej Lidze Juniorów i lidze podokręgu Zabrze.

- rocznik 2000 trenujący pod okiem Bartosza Czolki i Marka Kasprzyka, występujący Śląskiej Lidze Trampkarzy ’00 i lidze podokręgu Zabrze. 

Aktualne wyniki poszczególnych zespołów można znaleźć w zakładce „rozgrywki” na stronie oficjalnej klubu. 

Piłkarskie przedszkole

Począwszy od nowego sezonu w ramach Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze działa piłkarskie przedszkole, do którego uczęszczają chłopcy i dziewczynki w wieku przedszkolnym. Pierwszy trening prawie setki najmłodszych adeptów piłki nożnej odbył się 18 września 2013 roku na stadionie Górnika Zabrze. - Chcemy jak najszybciej nauczyć te dzieci nawyków piłkarskich. Chodzi o systematyczną aktywność fizyczną. Będziemy kładli nacisk na wszechstronny rozwój dziecka poprzez zabawę, radość – zaznacza Kamil Kanclerz, trener koordynator grup młodzieżowych Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze.

Dowiedz się więcej, jak działa piłkarskie przedszkole.

Zapisz swoje dziecko do piłkarskiego przedszkola.

Klasy sportowe

Od kilku lat drużyny młodzieżowe Górnika tworzą klasy sportowe w zabrzańskich szkołach: zespoły U-19, U-18 i U-17 uczęszczają do liceum przy Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu- Mikulczycach, z kolei roczniki U-16, U-15 i U-14 do Gimnazjum nr 29 w Zabrzu-Rokitnicy. Trenerzy poszczególnych zespołów, a także władze Akademii współpracują z Dyrekcją obu szkół, by stworzyć naszym młodym zawodnikom, jak najlepsze warunki i do treningów i do nauki. Warto podkreślić, że wychowawcy często przychodzą na mecze swoich wychowanków, a sami piłkarze-uczniowie aktywnie biorą udział w życiu szkoły. Szczególnie na poziomie gimnazjum wielu uczniów klas sportowych może pochwalić się stypendiami za wyniki w nauce. 

Zobacz stronę internetową Gimnazjum nr 29 i Zespołu Szkół nr 10

Bursa szkolna

Zawodnicy drużyn młodzieżowych Górnika, którzy nie pochodzą ani z Zabrza, ani z okolicznych miast mieszkają w bursie miejskiej, gdzie dzięki wychowawcom mają doskonałą, całodobową opiekę. 

Zobacz stronę internetową bursy miejskiej w Zabrzu. 

Baza sportowa

Drużyny młodzieżowe Górnika rozgrywają mecze na boisku Walki Makoszowy ze sztuczną nawierzchnią lub trawiastym położonym przy ul. Jaskółczej oraz na boisku trawiastym MOSiR-u w Zabrzu Rokitnicy przy ul. Żniwiarzy. Treningi naszych młodych adeptów odbywają się również na hali w Zabrzu-Rokitnicy przy ul. Szafarczyka, na hali MOSiR-u w centrum Zabrza przy ulicy Matejki oraz na bocznym boisku przy Roosevelta. Treningi w ramach lekcji wychowania fizycznego odbywają się na salach gimnastycznych w Gimnazjum nr 29 i Zespole Szkół nr 10. 

 

 Sponsorzy 

 

Grupa Adamed to polska firma farmaceutyczno - 

biotechnologiczna, która jest liderem na polskim

rynku leków nowej generacji.

Lider w produkcji trawy rolowanej w Polsce.

Z Akademią Górnika Zabrze związany od września

2013 r. Firma o ustalonej marce na rynku. 

Przedsiębiorstwo produkcyjne posiadające

posiadające 12% udziału w produkcji koksu

w Polsce. 

Wiodący na obszarze południowo - zachodniej Polski 

producent okien i drzwi z PCV oraz aluminium.

Biuro Podróży oferujące wycieczki w praktycznie każde

miejsce na świecie. Firma zajmuje się również usługami

z zakresu transportu.

Dealer marek Opla oraz Chevroleta. Posiada dwa salony

firmowe: w Rudzie Śląskiej oraz Przyszowicach koło Gliwic.

Coraz bardzie popularne paliwo gazowe CNG. CNG to skrót

od ang. Compressed Natural Gas, czyli sprzężony gaz ziemny.

Przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem opału, 

zgodnie z wymaganiami odbiorcy. 

DB Schenker Rail Polska S.A. jest najmłodszym członkiem sieci DB Schenker Rail. Firma oferuje usługi w ramach przewozów całopociągowych, szczególnie w segmentach węgla, chemii i materiałów budowlanych, przewozów intermodalnych oraz obsłudze bocznic.

Hurtownia  sprzętu sportowego w Chudowie, przy ul. Dworcowej. Firma zajmuje się od podstaw fachową sprzedażą sprzętu sportowego znanych marek. Dodatkowo firma świadczy usługi brandowania sprzętu sportowego. 

 

 

Kluby partnerskie

W gronie kilkunastu klubów partnerskich Górnika znajdują się Promotor Zabrze, MKS Zaborze, APN Knurów, Gwarek Tarnowskie Góry, Sparta Prudnik, Sparta Lubliniec, KKS Zabrze, LUKAM Skoczów, Marcinki Kępno, Naprzód Rydułtowy, Naprzód Syrynia, Tęcza Wielowieś, Zieloni Żarki oraz Akademia Piłkarska „Bielik”. Najlepsi zawodnicy tych zespołów trafiają najczęściej do Górnika Zabrze. Ponadto w ramach współpracy poszczególne nasze drużyny młodzieżowe często rozgrywają mecze kontrolne z klubami satelickimi Górnika, ich wychowankowie odbywają wspólne treningi z piłkarzami Górnika, a także wyprowadzają zawodników pierwszej drużyny na boisko w meczach T-Mobile Ekstraklasy. Ich szkoleniowcy wymieniają doświadczenie z naszymi trenerami. 

Sukcesy indywidualne

Obecnie pod skrzydłami Górnika Zabrze trenuje kilkunastu reprezentantów Śląska w różnych kategoriach wiekowych. Zawodnicy biało-niebiesko-czerwonych zostali również dostrzeżeni przez selekcjonerów biało-czerwonych. Na konsultacjach przebywali m.in. Fabian Piasecki, Michał Trąbka, Jarosław Potoniec i Daniel Barbus, a piłkarka Promotora Zabrze, która uczęszcza do klasy sportowej Górnika Zabrze w Gimnazjum nr 29, Julia Wycisk jest podporą defensywy reprezentacji Polski kobiet U-17. Wspólnie z Pauliną Niemczyk występuje również w kadrze województwa. 

Największym sukcesem indywidualnym niewątpliwie jest jednak debiut 16-letniego wówczas Daniela Barbusa w spotkaniu T-Mobile Ekstraklasy pomiędzy Górnikiem Zabrze i Podbeskidziem Bielsko-Biała w kwietniu 2012 roku. Młodzi wychowankowie Akademii często są ponadto zapraszani na treningi pod okiem Adama Nawałki oraz występują w meczach kontrolnych pierwszego zespołu.

Kontakt

Kamil Kanclerz (koordynator grup młodzieżowych Górnika Zabrze)
@:
tel: +48 668 845 778

T-Mobile Ekstraklasa 2013/14

Drużyna M PKT Z R P BR
1. Lech Poznań 1. 3 1 0 0 4
2. Górnik Zabrze 1. 3 1 0 0 2
3. Śląsk Wrocław 1. 3 1 0 0 2
4. Zawisza Bydgoszcz 1. 3 1 0 0 2
5. Pogoń Szczecin 1. 3 1 0 0 3:2
6. GKS Bełchatów 1. 3 1 0 0 1
7. Jagiellonia Białystok 1. 1 0 1 0 2:2
8. Lechia Gdańsk 1. 1 0 1 0 2:2
9. Górnik Łęczna 1. 1 0 1 0 1:1
10. Wisła Kraków 1. 1 0 1 0 1:1
11. Podbeskidzie Bielsko-Biała 1. 0 0 0 1 2:3
12. Legia Warszawa 1. 0 0 0 1 1
13. Cracovia 1. 0 0 0 1 3
14. Korona Kielce 1. 0 0 0 1 2
15. Ruch Chorzów 1. 0 0 0 1 2
16. Piast Gliwice 1. 0 0 0 1 4
 • III Liga
  26-07-2014 17:00
  -:-
  Podbeskidzie II Bielsko Biała
  vs
  Górnik II Zabrze
 • T-Mobile Ekstraklasa
  21-07-2014 18:00
  Górnik Zabrze
  vs
  Cracovia

PARTNER EKSTRAKLASY

AKCJONARIUSZE

PARTNER STRATEGICZNY

SPONSOR GŁÓWNY

SPONSOR OFICJALNY

PARTNER TECHNICZNY

PARTNER

BUSINESS PARTNER

PARTNERZY AKADEMII PIŁKARSKIEJ

PATRONAT MEDIALNY

© 2012 Górnik Zabrze S.S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: dstudio