Google+

Jesteś tutaj

Edukacja poprzez futbol

Akademia Piłkarska Górnika Zabrze

Szkolenie młodzieży 14-krotnego mistrza Polski w Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze odbywa się w oparciu o Fundację, która zarządza jej działaniami. Uroczyste podpisanie umowy o szeroko pojętej współpracy pomiędzy Górnikiem, Akademią, a Fundacją podpisane zostało 2 lipca 2013 roku na stadionie Górnika Zabrze w obecności władz klubu, fundacji i miasta Zabrza. 

- To bardzo ważny dzień dla Górnika, Akademia Piłkarska to przyszłość klubu, możliwość wychowania dużej grupy młodych piłkarzy. Wielkie kluby, takie jak Barcelona czy Arsenal, a w Polsce Legia mają dobrze funkcjonujące Akademie. Tak będzie również w Zabrzu! – powiedział po podpisaniu umowy wiceprezes Zarządu Górnika, Krzysztof Maj. - Wierzę, że dzięki Akademii i dzięki wsparciu władz miasta oraz niebawem Górnik będzie osiągał wyznaczone cele. Jestem pewien, że za kilka lat będziemy świadkami pierwszych debiutów wychowanków Akademii w pierwszym zespole Górnika – mówił z kolei Artur Jankowski, ówczesny prezes Zarządu. 

Uroczyste podpisanie umowy na stadionie Górnika.

Zobacz relację z podpisania umowy.

***

Łukasz Podolski ambasadorem Akademii

Poprzez swój wizerunek i nieocenioną pomoc działania Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze wspiera wieloletni kibic biało-niebiesko-czerwonych, zawodnik Arsenalu Londyn i gwiazda reprezentacji Niemiec, pochodzący z Sośnicy – Łukasz Podolski. 

- Jak byłem mały, to dużo grałem w piłkę z kolegami na ulicy. Dziś czasy są już inne i w rozwoju młodych piłkarzy bardzo ważne są baza, trenerzy i odpowiedni sprzęt. Dlatego bardzo mi się podoba pomysł związany z budową Akademii w Zabrzu. Będę pomagał jej szefom jak tylko będę potrafił – deklaruje Łukasz Podolski. - Młodzi zawodnicy muszą trenować na dobrych boiskach, pod okiem najlepszych trenerów. Akademia da im taką szansę.

Lukas Podolski w trakcie wizyty na stadionie.

Zobacz relację z wizyty Łukasza przy Roosevelta.

***

Cele Akademii

Celem Akademii jest propagowanie piłki nożnej jako sportu masowego i stworzenie optymalnych warunków do uprawiania tego sportu przez jak największą ilość dzieci i młodzieży szkolnej, a także wychowanie jak największej liczby zawodników dla potrzeb pierwszej drużyny. Mając jednocześnie świadomość, że nie każdy z trenowanych dostąpi zaszczytu reprezentowania pierwszej drużyny Górnika, trenerzy i działacze Akademii będą krzewili wśród dzieci i młodzieży ideę przywiązania do barw Górnika, starając się, by niezależnie od tego, gdzie będą grali w przyszłości, pozostali wiernymi kibicami klubu z Zabrza.

Krzysztof Kiklaisz, 17-latek trenujący z pierwszym zespołem Górnika.

W procesie szkolenia młodzieży Akademia Piłkarska Górnika Zabrze wytycza trzy cele nadrzędne mające znaczący wpływ na ukształtowanie przyszłego piłkarza:

1) wychowawczy,
2) edukacyjny,
3) sportowy,

Pierwsze dwa cele ukierunkowane są na właściwą postawę wychowawczą, dyscyplinę i patriotyzm klubowy, dlatego są stawiane bezwzględnie przed wszystkimi uczestnikami zajęć. Natomiast cele sportowe ze względu na zróżnicowany charakter i poziom wykształcenia są wyznaczane indywidualnie.

***

Sześć roczników w pięciu zespołach

W sezonie 2015/16 pod skrzydłami Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze trenują chłopcy z roczników od 1997 do 2002, podzieleni na pięć zespołów:

- rocznik 1997 i 1998 trenujący pod okiem Tomasza Gorczyka i Sławomira Kapcińskiego występujący w Centralnej Lidze Juniorów,

- rocznik 1997 i 1998 trenujący pod okiem Zbigniewa Mazurkiewicza i Tomasza Grozmaniego występujący w 1. Lidze Wojewódzkiej Juniorów,

- rocznik 1999 trenujący pod okiem Jerzego Janoszki i Jerzego Urbana występujący w 1. Lidze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych,

- rocznik 2000 trenujący pod okiem Bartosza Czolki i Marka Kasprzyka występujący w 2. Lidze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych,

Michał Teichman, wychowanek Akademii na treningu pierwszego zespołu. 

- rocznik 2001 trenujący pod okiem Andrzeja Szydłowskiego występujący 1. Lidze Wojewódzkiej Trampkarzy,

- rocznik 2002 trenujący pod okiem Dawida Ozgi występujący w 1. Lidze Wojewódzkiej Trampkarzy Młodszych.

Aktualne wyniki poszczególnych zespołów można znaleźć w zakładce „rozgrywki” na stronie oficjalnej klubu. 

***

Piłkarskie przedszkole

Począwszy od sezonu 2013/14 w ramach Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze działa piłkarskie przedszkole, do którego uczęszczają chłopcy i dziewczynki w wieku przedszkolnym.

Dzień Dziecka Piłkarskiego Przedszkola na stadionie przy Roosevelta.

Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat odbywają się w czterech miejscach w Zabrzu (Helenka, Pawłów, hala MOSiR-u przy ul. Matejki, orlik na ul. Franciszkańskiej), Gierałtowicach oraz w Knurowie i są prowadzone przez profesjonalnych trenerów.

Przedszkolacy z Górnika mieli okazję trenować m.in. z Arkiem Milikiem.

Informacji o zapisach udziela Łukasz Milik ( +48 512-129-340, ).

***

Klasy sportowe

Od kilku lat drużyny młodzieżowe Górnika tworzą klasy sportowe w zabrzańskich szkołach: zespoły CLJ, U-19 i i U-17 uczęszczają do liceum przy Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu- Mikulczycach, z kolei drużyny U-16, U-15 i U-14 do Gimnazjum nr 29 w Zabrzu-Rokitnicy. Trenerzy poszczególnych zespołów, a także władze Akademii współpracują z dyrekcją obu szkół, by stworzyć naszym młodym zawodnikom, jak najlepsze warunki i do treningów i do nauki. Warto podkreślić, że wychowawcy często przychodzą na mecze swoich wychowanków, a sami piłkarze-uczniowie aktywnie biorą udział w życiu szkoły. Szczególnie na poziomie gimnazjum wielu uczniów klas sportowych może pochwalić się stypendiami za wyniki w nauce. 

Zobacz stronę internetową Gimnazjum nr 29 i Zespołu Szkół nr 10

Roman Gergel i Erik Grendel w trakcie wizyty w Gimnazjum nr 29.

Od roku szkolnego 2015/16 w Szkole Podstawowej nr 1 w centrum Zabrza działa również 1. klasa usportowiona, do której uczęszczają adepci Piłkarskiego Przedszkola Górnika Zabrze. 

Zobacz stronę Szkoły Podstawowej nr 1.

***

Bursa szkolna

Zawodnicy drużyn młodzieżowych Górnika, którzy nie pochodzą ani z Zabrza, ani z okolicznych miast mieszkają w bursie miejskiej, gdzie dzięki wychowawcom mają doskonałą, całodobową opiekę. 

Zobacz stronę internetową bursy miejskiej w Zabrzu.

***

Baza sportowa

Drużyny młodzieżowe Górnika rozgrywają mecze na boisku Walki Makoszowy ze sztuczną nawierzchnią lub trawiastym położonym przy ul. Jaskółczej oraz na boisku trawiastym MOSiR-u w Zabrzu Rokitnicy przy ul. Żniwiarzy. Treningi naszych młodych adeptów odbywają się również na hali w Zabrzu-Rokitnicy przy ul. Szafarczyka, na hali MOSiR-u w centrum Zabrza przy ulicy Matejki oraz na bocznym boisku przy Roosevelta. Treningi w ramach lekcji wychowania fizycznego odbywają się na salach gimnastycznych w Gimnazjum nr 29 i Zespole Szkół nr 10. 

Trening na Walce.

***

 Kluby partnerskie

W gronie kilkunastu klubów partnerskich Górnika znajdują się Promotor Zabrze, MKS Zaborze, APN Knurów, Gwarek Tarnowskie Góry, Sparta Prudnik, Sparta Lubliniec, KKS Zabrze, LUKAM Skoczów, Marcinki Kępno, Naprzód Rydułtowy, Naprzód Syrynia, Tęcza Wielowieś, Zieloni Żarki, Concordia Knurów, lks Gierałtowice oraz Akademia Piłkarska „Bielik”. Najlepsi zawodnicy tych zespołów trafiają najczęściej do Górnika Zabrze. Ponadto w ramach współpracy poszczególne nasze drużyny młodzieżowe często rozgrywają mecze kontrolne z klubami satelickimi Górnika, ich wychowankowie odbywają wspólne treningi z piłkarzami Górnika, a także wyprowadzają zawodników pierwszej drużyny na boisko w meczach T-Mobile Ekstraklasy. Ich szkoleniowcy wymieniają doświadczenia z naszymi trenerami. 

Często nasze kluby partnerskie wcielają się w rolę dziecięciej eskorty na meczach Ekstraklasy. Na zdjęciu zawodnik Tęczy Wielowieś. 

***

Sukcesy indywidualne i zespołowe

Obecnie pod skrzydłami Górnika Zabrze trenuje kilku reprezentantów Śląska w różnych kategoriach wiekowych. Zawodnicy biało-niebiesko-czerwonych są również doceniani przez selekcjonerów biało-czerwonych i zapraszani na konsultacje i powoływani na mecze reprezentacji.

Bartłomiej Gajda z rerezentacją Polski rocznika 1999.

Drużyny młodzieżowe Górnika zajmują czołowe miejsca w rozgrywkach w swoich kategoriach wiekowych na Śląsku oraz w Polsce. W sezonie 2010/11 juniorzy starsi Górnika sięgnęli po srebrny medal mistrzostw Polski, w sezonie 2014/15 - po brązowy w Centralnej Lidzie Juniorów. 

Radość Bartosza Pikula po bramce strzelonej w meczu z Legią Warszawa w półfinale rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów. 

W sezonie 2013/14 juniorzy młodsi Górnika z rocznika 1997 sięgnęli po srebrny medal mistrzostw Polski. Sukces powtórzyli rok później ich koledzy z rocznika 1998. 

Srebrni medaliści mistrzostw Polski w sezonie 2014/15.

***

Kontakt

Andrzej Orzeszek
Koordynator grup młodzieżowych Górnika Zabrze
 
tel: +48 509 018 993

AKCJONARIUSZE

SPONSOR GŁÓWNY

PARTNER TECHNICZNY

PARTNER MEDYCZNY

PARTNER

BUSINESS PARTNER

Złoty

Srebrny

Czerwony

Biały

PARTNERZY AKADEMII PIŁKARSKIEJ

PATRONAT MEDIALNY

© 2012 Górnik Zabrze S.S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: dstudio