Google+

Śląska liga juniorów starszych w pigułce

Autor: 
Górnik Zabrze

W poniedziałek do treningów wracają zawodnicy grający w Śląskiej Lidze Juniorów Starszych. Zespół trenera Kamila Zieleźnika będzie przygotowywał się do walki o mistrzostwo makroregionu.

Sylwetka trenera
Kamil Zieleźnik - trener pierwszej klasy, z licencją UEFA A, pierwsze kroki na boisku stawiał w bardzo młodym wieku, w Pogoni Ruda Śląska. Początkowo grał jako stoper, później - środkowy pomocnik. - Od najmłodszych lat byłem zagorzałym kibicem Górnika Zabrze. Pamiętam dokładnie ostatnie mistrzostwa Polski zdobyte przez zabrzański klub. W Górniku występowałem w drużynach juniorskich, później w rezerwach - mówi. – W chwili rozpoczęcia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, skupiłem się na zgłębianiu tajników pracy trenerskiej, gdyż taką specjalizację wybrałem. W trakcie trwania studiów rozpocząłem kolejne, na drugim kierunku - fizjoterapii, aby pogłębić wiedzę, a tym samym dobrze przygotować się do pracy szkoleniowej.

W trakcie studiów w 1999 roku Zieleźnik rozpoczął pracę z młodzieżą klubu Wawel Wirek, a po ich ukończeniu został trenerem nowo powstałych klas sportowych o profilu piłkarskim w Gimnazjum nr 7 w Rudzie Śląskiej.. Jego wychowankami byli m.in. Adam Danch oraz Mariusz Gancarczyk.

W 2007 roku Zieleźnik rozpoczął pracę w Górniku Zabrze. Przez pierwsze trzy lata był fizjoterapeutą w pierwszej drużynie. - Miałem możliwość współpracy z siedmioma trenerami: Markiem Motyką, Markiem Piotrowiczem, Markiem Kostrzewą, Ryszardem Wieczorkiem, Henrykiem Kasperczakiem, Ryszardem Komornickim oraz Adamem Nawałką. Praca trenera zawsze była moim celem, dlatego też starałem się jak najwięcej czerpać z możliwości współpracy z wyżej wymienionymi  trenerami, tworząc własną filozofię pracy szkoleniowej. Od 2010 roku pracuję w Górniku Zabrze jako trener, początkowo jako asystent w Młodej Ekstraklasie, później w rezerwach, a od lipca 2011 roku w Śląskiej Lidze Juniorów Starszych.

Charakterystyka zespołu
Obecny zespół Górnika, grający w Śląskiej Lidze Juniorów Starszych utworzono latem 2011 roku z połączenia drużyn z roczników 1993 i 1994. - Byłem ciekaw, jaki poziom sportowy drużyna zaprezentuje. Poprzedni rocznik - srebrni medaliści mistrzostw Polski, postawił nam poprzeczkę bardzo wysoko. Zarówno dla mnie jak i dla zawodników jest to więc duże wyzwanie. Teraz mogę jednak powiedzieć, że udało nam się nawiązać nić porozumienia. Chłopcy przyjęli moją wizję i ciężko pracują nad jej realizacją. Początek nie należał jednak do najłatwiejszych. Zawodnicy podchodzą  do treningów bardzo profesjonalnie, dlatego z tygodnia na tydzień widoczne są ich postępy - podkreśla Zieleźnik.

Rocznik 1993 uczy się w trzeciej klasie w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5. W tym roku chłopcy przystępują do egzaminu maturalnego: - Wykształcenie jest bardzo ważne. Ukończenie szkoły i zdanie matury jest priorytetowe - uważa trener. Rocznik 1994 uczęszcza z kolei do Liceum Ogólnokształcącego nr 7 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Zabrzu-Mikulczycach. Oba roczniki tworzą klasy sportowe. W szkole chłopcy trenują z Zbigniewem Mazurkiewiczem i Grzegorzem Dziukiem. Zieleźnikowi w klubie pomaga natomiast Sławomir Kapciński, będący jednocześnie szkoleniowcem w Okręgowej Lidze Juniorów.

Atmosfera w drużynie jest bardzo dobra: - Chłopcy tworzą prawdziwą drużynę, zarówno na boisku jak i poza nim. Są charakterni i pracowici czego wyraz dają podczas gry. Moim zdaniem posiadanie takich cech jest niezbędne w piłce nożnej, a ja osobiście szczególnie cenię takich zawodników. Cieszy mnie bardzo, iż chłopcy zdają już sobie sprawę, że jeżeli wiążą swoją przyszłość z piłką nożną, muszą podchodzić poważnie do treningów i nie mogą pozwolić sobie na lekceważenie swoich obowiązków.  

Ocena występów
Po rundzie jesiennej drużyna juniorów starszych zajmuje pierwsze miejsce w tabeli rozgrywek z przewagą 4 punktów nad drugim w kolejności Gwarkiem Zabrze. - Wynik osiągnięty w rundzie jesiennej jest miłą niespodzianką dla wszystkich, świadczy to o tym, że drużyna wykonała kawał dobrej roboty. Jest to jednak dopiero początek drogi, przed nami 15 spotkań do rozegrania, a w piłce niczego nie można być pewnym. Zresztą na początku sezonu zapowiedziałem drużynie, że interesuje nas tylko kolejny  mecz, każde trzy punkty, a  tabelę sprawdzimy w maju. Wiosna będzie trudniejsza, przeciwnicy poznali nasze możliwości. Trzeba więc jak najlepiej wykorzystać najbliższy okres przygotowawczy.

Za najlepsze w wykonaniu swojego zespołu trener Zieleźnik uznaje spotkania z Podbeskidziem Bielsko-Biała 2:0 i GKS-em Katowice 4:0. - To były mecze, w których nagrodzona została nasza konsekwencja i dojrzałość taktyczna. Udało się wygrać, narzucając przeciwnikowi swój styl.

Trener był zadowolony również z pojedynków z Gwarkiem Zabrze 1:1 i Ruchem Chorzów SA 2:2. - Cieszyło mnie, że zawodnicy bardzo dobrze zareagowali na sytuacje, które miały miejsce na boisku. W obu meczach przegrywaliśmy, goniliśmy wynik, a mimo to udało się doprowadzić do remisu, dążąc do wyznaczonego celu i zdobyć kolejne ważne punkty.

Według trenera walka o tytuł mistrzowski w makroregionie rozegra się między drużynami z Zabrza i Chorzowa.

Plany na okres przygotowawczy
Drużyna Kamila Zieleźnika wznawia treningi w poniedziałek, 9. stycznia. - Podczas przygotowań będziemy doskonalić umiejętności techniczne, pracować nad przygotowaniem taktycznym. Jestem zadowolony już z pewnych zachowań chłopaków na boisku, ale nie znaczy to, że nie może być jeszcze lepiej. Wszystko to musi być ponadto podbudowane przygotowaniem motorycznym.

Wyzwaniem dla zawodników i sztabu szkoleniowego jest również przejście z wieku juniorskiego do seniorskiego. - Staram się przygotować chłopaków do tego jak najlepiej. Było już wiele młodych talentów, którym nie udało się zrobić kariery w seniorskiej piłce.

W okresie przygotowawczym zaplanowano 10 spotkań kontrolnych z drużynami 4. i 5. ligi. Poza tym, drużyna zagra w dwóch turniejach halowych w Krakowie oraz w Zabrzu.

Facebook - Dołącz do nas!

T-Mobile Ekstraklasa 2014/15

Drużyna M PKT Z R P BR
1. Legia Warszawa 21 39 12 3 6 42:23
2. Jagiellonia Białystok 21 38 11 5 5 34:24
3. Lech Poznań 22 37 9 10 3 40:22
4. Śląsk Wrocław 22 37 10 7 5 35:26
5. Wisła Kraków 22 33 9 6 7 36:29
6. Górnik Zabrze 22 33 9 6 7 30:30
7. Podbeskidzie Bielsko-Biała 21 31 9 4 8 32:33
8. GKS Bełchatów 22 30 8 6 8 21:26
9. Piast Gliwice 22 29 8 5 9 26:31
10. Pogoń Szczecin 21 29 7 8 6 28:29
11. Lechia Gdańsk 22 26 6 8 8 26:28
12. Górnik Łęczna 21 25 6 7 8 24:26
13. Cracovia 22 25 6 7 9 21:29
14. Korona Kielce 21 23 6 5 10 20:31
15. Ruch Chorzów 22 21 5 6 11 24:31
16. Zawisza Bydgoszcz 22 14 3 5 14 21:42

PARTNER EKSTRAKLASY

AKCJONARIUSZE

SPONSOR GŁÓWNY

PARTNER TECHNICZNY

PARTNER

BUSINESS PARTNER

PARTNERZY AKADEMII PIŁKARSKIEJ

PATRONAT MEDIALNY

© 2012 Górnik Zabrze S.S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: dstudio